29 Eylül 2012 Cumartesi

Amiga Hard Drive Plus A590 Harici Harddisk Ünitesi

Amiga A590 Macerası.

 A590 amiga 500 serisi bilgisayarlar üçin üretilmiş harici harddisk ünitesiydi. Piyasaya 1989 yılında, çıktı. XT ve SCSI harddiskler takılabiliyordu. Ayrıca 2MB'a kadar da fast ram ilavesi sağlıyordu.
Harici SCSI disk girişide mevcuttu.


Elimizde bulunan A590 uzun süredir adaptörü olmadığından dolayı yatıyordu. Garanti etiketi de üstünde olduğu için etiketi yırtıp Amiga 500 den beslenmesini sağlayacak modifiyeyi yapmıyorduk. Neyse artık kullanmaya karar verince ilk iş garanti etiketini kestik. İçini açtığımızda ne çıkacağını bilemiyorduk.
İçerisinde 20 MB XT harddisk olduğu altında kocaman yazıyordu.  İçindeki bellek miktarını merak ediyorduk.Bellekle ilgili çeşitli sitelerden okuduğumuz ihtimaller;
2 MB toplam bellek olacak şekilde 16 çip,
1 MB toplam bellek olacak şekilde 8 çip, 1 MB daha eklemek için 8 soket
512 KB toplam bellek olacak şekilde 4 çip, 1,5 MB daha eklemek için 12 soket
Yukarda kapasitede çip takılı, ek çipler için soketsiz, karta lehimlemek gerektiren durum.O da ne kartın üstünde hiç RAM yok!!!!
Ama şanslıyız 16 tane soket var :)))) Ama 16 tane entegreyi nerden bulacağız diye düşünürken yine bir kenarda amiga yedek rami olarak bulundurduğumuz.  PINE TECHNOLOGY PT-524/8G Ekran Kartı imdadımıza yetişti, üzerinde  toplamda 1MB olan 8 tane çip vardı.

İçindeki Harddisk Büyük boyutlarıyla oldukça dikkat çekici.
Western Digital firmasının elinde kalan ve teknolojisi eskiyen XT harddiskleri değerlendirmek için tasarlanmış bir ürün gibi geldi bize.
 

Bu diskler ilk üretildiklerinde üretim teknolojisi nedeniyle diskte hatalar (bad sector) karşılaşılıyor olsa bile çok pahalı olduklarından kullanıyor olmalı, hataları not etmek için yer yapmışlar!!!A590'ın devre kartının üstten ve alttan görünüşüA590'ın çalışması için gerekli modifiyeyi yaptık.
http://members.iinet.net.au/~davem2/overclock/a500hd.htmlSonra bir a500'e takarak denedik çat diye açıldı, hatta içinde sistem bile kuruluydu. Lary Suit Lary bile vardı yani :P

Ama bir türlü Ctrl A A kombinasyonuyla reset atamıyorduk, sonuç iki adet klavyesi bozuk a 500'ümüz olduğunu öğrendik. Üstelik bunlar son çıkan seridendi. Logosu farklı ve beyaz renk olanlardan. Hurda haşat bir tane daha vardı eski serilerden onun klavyesi çalıştı :)


A590'ın çalıştığını görünce ekran kartına sıcak hava tabancasıyla giriştik.
Neyse çipleri söktük A590'a taktık ve sonuç mükemmel.

512 Çipram Anakartta
512 Fastram Ramkartta
1024 Fastram A590'da

Yani toplamda 2 MB lik bir a500 oldu...Commodore dergisi 54. sayıdaki reklamı :)
(Dergiyi cdemir taramıştır)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder